كد مطلب: ۴۱۳۱
تاريخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۳۹۰ - ۲۳:۴۳
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
اخبار مهم امروز سوريه؛ از واكنش احمدي‌نژاد تا سفر نماينده مهم روسيه به دمشق
پاسخ رئيس جمهوري ايران به امير قطر درباره سوريه، سفر نماينده مسكو به دمشق و گام اصلاحي جديد رئيس جمهوري سوريه از مهم‌ترين اخبار امروز سوريه است.
به گزارش فارس، سوريه از مارس گذشته به دليل ظهور گروهك‌هاي مسلح در كنار اعتراضات مردمي شاهد ناآرمي در برخي شهرهاي خود است. سوريه در اين روزها كانون توجه كشورهاي منطقه و غربي شده است.

* پاسخ محكم احمدي‌نژاد به امير قطر درباره سوريه

امير قطر كه اخيرا در سفري چند ساعته به ايران آمد و گفته مي‌شود حامل پيام آمريكايي‌ها نيز بود، در مقابله خواسته خود درباره سوريه، پاسخي قاطع از رئيس جمهوري ايران دريافت كرد.

روزنامه الديار لبنان با اشاره به سفر اخير «شيخ حمد بن خليفه آل ثاني» امير قطر به تهران و ديدار وي با «محمود احمدي‌نژاد» اعلام كرد كه وي در اين سفر ناكام ماند.

الديار نوشت: ديدار امير قطر با احمدي‌نژاد درباره سوريه به نتيجه‌اي نرسيد. وي از مسئولان ايراني خواست تا با توجه به تصميم بين‌المللي كه بازگشت‌ناپذير است، به نرم شدن موضع سوريه با هدف اجتناب از مداخله [نظامي] غرب كمك كند؛ زيرا وي [امير قطر] مي‌تواند مانع چنين دخالتي شود و راهكاري تاريخي ارائه كند كه سوريه را از مداخله خارجي‌ در امان نگاه دارد.

اين روزنامه افزود: اطلاعات رسيده نشان ‌مي‌دهد كه پاسخ ايران اينگونه بوده است كه هر تجاوزي از طرف غرب به سوريه بر هر مسلماني واجب مي‌كند كه در كنار سوريه بايستد و اين كاري است كه ايران انجام خواهد داد.

الديار افزود: طبق اين اطلاعات، مسئولان ايراني به امير قطر تاكيد كردند كه سياست آمريكا امور منطقه را به سوري رويارويي مستقيم سوق مي‌دهد كه پيامد آن دامن همه را مي‌گيرد و هر تعرضي به سوريه سبب آغاز جنگ در منطقه مي‌شود.

در اين گزارش آمده است كه امير قطر حامل پيامي از آمريكايي‌ها براي مسئولان ايراني در خصوص لزوم آرامش در افغانستان نيز بوده است.

امير قطر پنجشنبه شب گذشته در سفري سه ساعته به تهران آمد و پس ديدار با مقامات ايران، تهران را ترك كرد. سفر امير قطر به ايران در چندماه اخير كه كشورهاي عربي شاهد انقلاب مردم خود است، نخستين سفر يك مقام بلندپايه عربي از كشورهاي عضو شوراي همكاري خليج فارس به ايران بود.

* هشدار وزارت كشور سوريه درباره شركت در تظاهرات

وزارت كشور سوريه در بيانيه‌اي از مردم اين كشور خواست براي حفظ سلامت خود به فراخوان‌هايي كه براي تظاهرات در اينترنت منتشر مي‌شود، بي‌توجه باشند.

خبرگزاري رسمي سوريه (سانا) اعلام كرد كه وزارت خارجه اين كشور مردم سوريه را از شركت در تظاهرات‌ها بر حذر داشته است.

سانا نوشت: وزارت كشور، برادران هموطن را از پاسخ دادن به فراخوان‌هايي كه در پايگاه‌هاي ارتباط اجتماعي براي مشاركت در تظاهرات يا تجمع‌ها در ميدان‌هاي عمومي دمشق منتشر مي‌شود، براي حفظ سلامت آنان بر حذر مي‌دارد.

وزارت كشور سوريه فراخوان‌هاي مذكور را مغرضانه دانست و بر نقش شهروندان اين كشور در برقراركردن امنيت و ثبات و كشف ابعاد چنين فراخوا‌ن‌هاي مغرضانه‌اي تاكيد كرد.

* نبيل العربي بزودي به ديدار بشار اسد مي‌رود

پس از برگزار شدن اولين جلسه فوق‌العاده اتحاديه عرب براي سوريه و ليبي، تصميم گرفته شد كه دبير كل اتحاديه عرب فورا در راس هيئتي به سوريه سفر كند.

در بيانيه نشست فوق‌العاده اتحاديه عرب كه شب گذشته برگزار شد، تصريح شد كه نبيل العربي به صورت فوري به سوريه خواهد رفت تا راهكاري براي بحران اين كشور ارائه كند.

خبرگزاري فرانسه با بيان اين خبر تصريح كرد: وزراي خارجه كشورهاي عضو اتحاديه عرب از دبير كل خواستند تا در مأموريتي فوري به دمشق برود و طرح اين اتحاديه را براي حل بحران به سران سوريه تسليم كند.

در اين بيانيه به محتواي طرح اتحاديه عرب هيچ اشاره‌اي نشده است همچنانكه به زمان سفر نبيل العربي به سوريه نيز هيچ اشاره‌اي نشده است.

در عين حال وزراي خارجه اتحاديه عرب در اين بيانيه بر «جلوگيري از خونريزي بيشتر و رجوع به عقل قبل از دير شدن» تاكيد كردند. وزراي خارجه عرب در اين بيانيه در خصوص «آنچه در سوريه مي‌گذرد و به كشته‌ شدن و مجروح شدن هزاران سوري منجر شده است» ابراز نگراني كردند.

* اعتراض شديد سوريه به رفتار اتحاديه عرب عليه دمشق

سوريه در اعتراض به اتحاديه عرب اعلام كرد در حالي كه قرار نبود عليه سوري بيانيه‌اي در نشست شب گذشته اين اتحاديه صادر شود، اما اين بيانيه صادر شد و محتواي آن مخالف آن چيزي است كه درباره آن توافق شد.

نشست فوق‌العاده اتحاديه عرب براي بررسي بحران سوريه و ليبي،‌ شب گذشته در مقر اين اتحاديه برگزار شد و با صدور بيانيه‌اي اعلام كرد كه قرار است براي حل بحران اين كشور، نبيل العربي دبير كل اتحاديه عرب در راس هيئتي به سوريه برود و راهكار اعضا را به سوريه تسليم كند.

اتحاديه عرب همچنين در اين بيانيه خشونت عليه تظاهرات كنندگان مردم عرب را بي‌فايده دانست و خواستار توقف آنچه آن را خونريزي خواند، در سوريه شد.

پايگاه خبري اليوم السابع در خبري به نقل از يك مقام نزديك به نمايندگي سوريه در اتحاديه عرب اعلام كرد كه نماينده سوريه به اين اقدام اتحاديه اعتراض كرده است.

بر اساس اين گزارش، نماينده سوريه ساعاتي پس از پايان نشست وزراي خارجه اتحاديه، به صدور بيانيه عليه كشورش اعتراض كرد و افزود كه قرار بود بيانيه‌اي در خصوص بحران سوريه منتشر نشود.

اعتراض دوم نماينده سوريه اين است كه اصلا قرار نيست طرحي براي حل بحران سوريه ارائه شود و تنها قرار است نتيجه رايزني‌ها به سوريه منتقل شود.

* نماينده مهم روسيه فردا (دوشنبه) به ديدار بشار اسد مي‌رود

نماينده روسيه در سازمان ملل اعلام كرد كه نماينده‌اي مهم از كشورش فردا وارد دمشق مي‌شود تا با سران اين كشور ديدار كند.

خبرگزاري ايتارتاس روسيه در خبري اعلام كرد كه نماينده‌اي مهم از روسيه 29 آگوست (فردا) به دمشق سفر مي‌كند.

روزنامه الديار لبنان به نقل از اين خبرگزاري اعلام كرد كه ويتالي چوركين نماينده دائم روسيه در سازمان ملل اعلام كرد «نماينده‌اي بسيار مهم ازمسكو 29 اگوست به دمشق مي‌رود».

ايتارتاس به نقل از برخي منابع ديپلمات اعلام كرد كه اين نماينده شايد «ميخائيل بوگدانف» معاون «سرگي لاوروف» وزير خارجه روسيه باشد.

در زمانيكه كشورهاي غربي بويژه آمريكا، فرانسه و انگليس بشدت تلاش مي‌كنند بهانه ناآرامي در سوريه تلاش مي‌كنند در شوراي امنيت عليه سوره قطعنامه صادر كنند، تاكنون روسيه و چين با اين اقدامات بشدت مخالفت كرده‌اند.

* گام ديگر اسد براي اصلاحات؛ ابلاغ قانون جديد مطبوعات

رئيس جمهوري سوريه در اقدامي ديگر در عملي كردن اصلاحات سياسي در اين كشور، قانون مطبوعات را كه مهم‌ترين اصلاح آن حذف مجازان حبس براي خبرنگاران است، ابلاغ كرد.

خبرگزاري رسمي سوريه (سانا) اعلام كرد كه بشار اسد امروز مصوبه قانون جديد مطبوعات را اعلام كرد. اين اقدام در ادامه گام‌هاي اصلاحي دولت بشار اسد است.

كميته مسئول تعيين و اصلاح قانون مطبوعات كه كار خود را از اواخر ماه ژوئن آغاز كرد، پيش‌نويس اين قانون را به تدوين و تسليم كرد و شوراي ملي رسانه‌ اين كشور نيز آن را اوايل ماه آگوست بررسي كرد.

به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس، مهم‌ترين بندي كه در اين خصوص اصلاح شده است، لغو مجازات حبس براي روزنامه‌نگاران و جايگزيني آن با پرداخت جريمه مالي است.

بنا بر اين قانون، اساس كار خبرنگاران، آزادي، مسئوليت‌پذيزي و آزادي مطلق به رسانه‌ها در رسيدن به اطلاعات است بدين شرط كه به امور خصوصي افراد ورود نشود.

تاسيس شوراي ملي رسانه يكي از موارد اين قانون جديد است. بر اساس اين قانون موضوع لغو وزارت مطبوعات يا ابقاي آن در حيطه اختيارات قدرت سياسي حاكم در سوريه مي‌ماند تا اينكه شوراي ملي شكل بگيرد و ماموريت خود را در اين خصوص آغاز كند.
* نام:
ايميل:
* نظر: